Våra historieartiklar är baserad på boken 10Mila-minnen. Här kommer en komplement:

Tiomila siirtyy tai perutaan kokonaan

Tämän vuoden Tiomila oli alun perin tarkoitus järjestää Kungsängenissä 2.-3. toukokuuta. Tässä vaiheessa on selvää, että tapahtuman ajankohtaa siirretään eteenpäin tai tapahtuma perutaan kokonaan.

Koronavirusepidemian vuoksi käytännössä kaikki kevään suuremmat tapahtumat joudutaan perumaan tai niiden ajankohtaa siirretään.

Tartuntojen hillitsemiseksi Ruotsin hallitus on kieltänyt kaikki yli 500 henkilön kokoontumiset. Tämän päätöksen myötä Ruotsin suunnistusliitto on säätänyt tapahtumiensa maksimikooksi 300 henkilöä. Lisäksi liitto on määrännyt, että kaikki järjestettävät kilpailut ovat avoimia vain niille suunnistajille, jotka asuvat järjestävän seuran suunnistusalueella tai tapahtumapaikan lähellä tai edustavat järjestävän seuran alueen suunnistusseuraa. 

Tiomila on suurtapahtuma, johon osallistuu yli 1000 joukkuetta läheltä ja kaukaa.

Edellä esitetyn perusteella ja ottaen huomioon tapahtuman toukokuisen ajankohdan on täysin selvää: joko tapahtuman ajankohtaa siirretään tuonnemmaksi tai se perutaan kokonaan.

- Tämä päätös oli todella ikävä tehdä, mutta mitään muuta vaihtoehtoa ei ollut, kertoo viestin taustaorganisaation Föreningen Tiomilakavlenin puheenjohtaja Christer Nordström.

Tällä hetkellä järjestäjät käyvät keskusteluja Ruotsin suunnistusliiton kanssa mahdollisuudesta järjestää tapahtuma myöhemmin. Uusi järjestämisajankohta pyritään löytämään loppukesän ja syksyn päivistä.

Tapahtuman taloudelliset tekijät, jotka liittyvät sekä järjestäjäseuroihin että tapahtumaan osallistuviin seuroihin selvitetään pian. Tämä tehdään riippumatta siitä, mikä viestin kohtalo tulee olemaan.

Pyrkimys on tiedottaa mahdollisimman pian, voidaanko Tiomila siirtää, ja mitä se tarkoittaa tapahtuman talouden suhteen.

Tiomila on nähnyt päivänvalon vuonna 1945 ja se on jouduttu perumaan historian saatossa vain kerran vuonna 1962. Tuolloin syynä oli keltatautiepidemia. Vuonna 1993 Tiomilaa ei voitu järjestää alkuperäisenä ajankohtana, mutta se onnistuttiin siirtämään saman vuoden syksyyn.

Entries 2020

Total Entries5
Tiomilakavlen3
Damkavlen2
Denmark3
Russian Federation1
Sweden1

Entries 2020

Total Entries1022
Tiomilakavlen344
Damkavlen362
Ungdomskavlen316
Sweden654
Finland159
Norge154
Denmark26
Czech Republic15
Latvia5
Russian Federation4
France2
Switzerland1
Storbritannien1
Italy1